ÖZEL YEMEK TARİFLERİ

En güzel özel yemek tarifleri

Piliç sote nantez

YEMEĞİ YAPMAK İÇİN GEREKEN MALZEMELER

4 kişilik
1 adet yarka piliç (yaklaşık 1200gr)
tuz
bir tutam karabiber
2 çorba kaşığı margarin yada tereyağı
1 çorba kaşığı ince doğranmış soğan
24 adet arpacık soğanı
2 adet iri kabukları soyulup çekirdekleri çıkıp ince kıyılmışdomates
150 gr taze mantar
½ su bardağı tavuk suyu yada et suyu yada su
1 çorba kaşığı sirke
½ su bardağı beyaz şarap
4 çorba kaşığı krema
küçük bir tülbentin içine; 5 adet tane karabiber, 1 çay kaşığı kekik, 1 adet defne yaprağı, 2 dal maydanoz koyup ağzını iple bağlayın.


Piliç sote nantez tarifi

Yemek kategorisi : Tavuk Yemekleri

Soğanları soyarak temizleyin. Mantarları dörde bölün. Pilici dörde bölüp boynunu ve kanatlarını da kesip muhafaza edin. Küçük bir tencereyetereyağını koyup kızdırın, piliçleri kanatları ve boynunu ilave edin. Ortadan hızlı ateşte ikişer üçer dakika alt üst kızartıp kıyılmış soğanı ilave edip 1-2 dakika daha alt üst karıştırıp kavurun. Sirke ve beyaz şarabı ilave edip 1-2 dakika kaynatıp domatesi ve beze sarılmış baharatları ve tavuk suyunu ilave edin. Ağzını kapatıp ağır ateşte 15-20 dakika pişirin. Arpacık soğanlarını ve mantarı üzerine ilave edin, tekrar kapağını kapatarak ağır ateşte 15 dakika daha suyunu kontrol ederek pişirin. Piştiğinde içinde yaklaşık 4 fincan su kalmalıdır. Pişerken eğer gerekirse kaynar su ilave edin. Kremayı ilave edip 1-2 daha kaynatıp ateşten alın, baharat torbasını çıkarıp atın ve pilici servis edin.

Çok lezzetli Piliç sote nantez yapılışı bitti ama bu leziz yemeği hazırlamak yetmez, nasıl yapılır kısmının ödülü olarak Güzel bir şekilde afiyetle ailece yemek içmek gerekir.